You review your purveyor invoice: whole beef tenderloins or primal loins at $14.00 a pound. You budget your 8 oz filet on the menu based on a $7.00 center-of-the-plate protein cost.
On paper, your numbers look tight. On your weekly inventory P&L, you are blowing food cost by three points.
What happened?
You priced your menu on As-Purchased (AP) Cost instead of Edible Portion (EP) Cost. You paid for twenty pounds of beef, but by the time you pulled off the side muscle, peeled the silverskin, trimmed the fat cap, and cut uniform center portions, you only had thirteen pounds of sellable steaks.
If you don’t calculate raw butcher yield and shrinkage into your theoretical food cost, your margins are underwater before the knife even hits the cutting board.
The Critical Difference: AP Cost vs. EP Cost
- As-Purchased (AP) Cost: The gross dollar amount you pay the distributor per pound or case as delivered through the back door.
- Edible Portion (EP) Cost: The real dollar cost per pound of the usable product that actually lands on a customer’s plate after fabrication, trimming, peeling, and cooking loss.
To run an accurate food cost, you must bridge this gap using your Yield Percentage:
Yield % = (Edible Portion Weight ÷ As-Purchased Weight) × 100
Once you know your yield percentage, your true portion cost is calculated as:
True EP Cost per Pound = AP Cost per Pound ÷ Yield %
The Real-World Butcher Test
Take a look at how this plays out in real dollars during standard prep fabrication:
- You purchase a 10 lb primal cut at $12.00/lb = $120.00 total AP cost.
- After trimming fat, connective tissue, and end cuts, you yield 7.5 lbs of clean, portionable meat.
- Your butcher yield is 75% (7.5 lbs ÷ 10 lbs).
If you cost your 8 oz portions using the original $12.00/lb invoice price, you calculate each portion at $6.00.
The line reality: Your true cost per pound is $12.00 ÷ 0.75 = $16.00/lb. That 8 oz steak doesn’t cost you $6.00—it costs you $8.00. Every time that steak crosses the expo pass, you are bleeding $2.00 in unaccounted food cost.
Where the Hidden Loss Lives
Butcher trimming isn’t the only place yield erodes margin. Usable yield impacts every corner of kitchen prep:
- Produce Prep: A 50 lb bag of yellow onions does not equal 50 lbs of diced onions. After peeling skins and root ends, your yield is roughly 85% to 88%. Broccoli crowns lose 20% to 30% if stems are tossed instead of used for slaws or soups.
- Cooking Shrinkage: Smoked brisket, pulled pork, and braised pot roasts lose 25% to 40% of their green weight to moisture and rendered fat during the cook cycle. If you price smoked meat by finished sandwich portion weight based on raw raw-invoice weight, your margins vanish.
- Inconsistent Knife Skills: When a seasoned prep cook fabricates whole salmon or primals, yield stays high. When an untrained line cook rushes through prep with a dull knife and hacks meat off the bone into the scrap bucket, yield plunges from 80% to 65%. That 15% drop is straight profit tossed in the trash bin.
How to Protect Your Yield Margins
- Run Formal Butcher Yield Tests: Don’t guess yield based on generic textbook charts. Weigh raw cases, weigh the clean yield, weigh the usable trim (for grind or stocks), and weigh the pure waste. Log the numbers per purveyor.
- Cost Usable Scrap: If trim can be repurposed into house burgers, chili, or stocks, credit that value back against the primal cost. If it goes into the dumpster, the center-cut steaks must absorb 100% of that cost.
- Standardize Fabrication Specs: Use visual prep spec sheets showing exactly where cuts start and stop. Train cooks on knife maintenance; sharp knives cut along membrane lines without gouging valuable protein.
A kitchen manager who only looks at vendor invoice prices is flying blind. Real restaurant economics happen at the prep table.
Know your yield, calculate your true EP cost, and price for the real world—not the invoice sheet.